нещо за мен

Моята снимка
Варна, България, Bulgaria
пука ми!!!

неделя, 10 октомври 2010 г.

Радостта да се изпикаеш!

Много хора се чувстват неудобно да говорят за простатата си, тъй като жлезата играе роля в секса, така и за уриниране. И все пак, увеличение на простатата е толкова често, че това част от живот, като сива коса. Казват, че простата е второто сърце на човека. Има много писано, но винаги е от лекари или са въпроси на роднини и болни.
Аз не намерих нищо написано от болен/пострадал и за това си позволявам да опиша моят случай с надеждата, че ще помогна на други страдалци по съдба.

Вярвайки на статистиката 50 % от мъжете над 60 години имат увеличена простата.
Аз съм един от тези.
За да съм откровен още на около 50 години усетих, че имам проблеми, но не направих нищо реално. На 55 г. мои роднини живеещи в чужбина ме накараха да си направя ехографско изследване и туморен маркер (PSA), който бе в норма и не пих изписаните ми лекарства, Tomsolin.
С времето проблемите ми се увеличиха и от ноември 2009 започнах да пия, Tomsolin. Пих го шест месеца по препоръка на личния си лекар.
Направление, среща с уролог, нов туморен маркер (PSA), който бе в норма отново, Ректално туширане (опипване на простатата с пръст през аналния сфинктер), ехографско изследване – всичко в норма.
За мен внезапно, на 20 юли 2010 г. престанах да уринирам (около 9,00 часа) и се появи остра болка в долната част на корема. При личния лекар, но нищо, според него било простатит. Болката се увеличава, не мога да изкарам газове нито от горе, нито от зад. Вечерта, 3,00 часа бърза помощ, линейка, спешен кабинет. Лекаря - снимка на корема, съмнение за преплитане черва – много гадно, спешна операция или поне литър пиш в мехура. Първо се слагат катетър и ако изтече повече от литър нещата са ОК. При мен бяха близо 2 литра. Това бяха д-р Добрев и д-р Занев – благодаря им. Веднага ми олекна и се прибрах пеш, около 2 км., но вече с катетър и изписани антибиотици. Бях с надеждата, че след месец ще ми махнат катетъра и ще бъда ОК. На 20 ден катетъра се запуши, отново болки, личен лекар, бърза помощ и нов катетър, с по голям размер. Никой не ме предупреди, че след 15 ден е необходима смяната му.
За катетъра не пиша, но съм специалист, носих го близо три месеца, карах кола, ходих на плаж и т. н. Много хора над 70 г. умират с катетър, без той да е причина за това, просто са изтървали момента за операция.
След около месец уролога ми махна катетъра с надеждата, че съм ОК. В началото, до обяд всичко бе нормално, но постепенно се пак запуших. Отново спешен кабинет, лекарят имаше проблеми, защото имаше гной и трудно започна да тече.
След още месец отново уролога ми махна катетъра с надеждата, че съм ОК. Но вече се бях разтревожил, разровил в интернет и разпитах приятели. Инстинктивно се подготвях за операция.
Един от най добрите е сайта на Д-р Васил Василев, http://www.urology.bg/kontakti/
- Университетска болница „Александровска, Клиника по Урология, София; е-mail: Dr.Vassilev@urology.bg има и форум където доктора участва, браво!

Оформил съм публикацията си в четири части, като всеки може да чете това, което го интересува:
І ЧАСТ – общо за болестта, какви са симптомите, профилактика;
ІІ ЧАСТ видови операции и къде в гр. Варна може да си направите;
ІІІ ЧАСТ, моят престой в болницата, ден по ден. Така ще можете да се ориентирате при подобен случай как реално протича след оперативния период;
ІV ЧАСТ след болничен период;

І Обща част
Ако имате:
* Неотложни позиви за уриниране
* Често уриниране
* Нощно уриниране (никтурия)
* Изпускане преди уриниране
* Трудност при започване на уринирането
* Прекъсване на струята
* Слаба струя
* Напрягане при уриниране
* Продължително уриниране
* Остатъчна урина
* Задръжка на урината
* Чувство за непълно изпразване на пикочния мехур
* Изтичане на урината на капки в края на уринирането
* Инконтиненция (неволево изпускане по малка нужда)

Обаче зад тези банални симптоми са скрити 3 от най-разпространените заболявания на простатната жлеза:
1. Възпаление на простатата
Както и останалите органи, така и простатата също може да се възпали. Развитието на възпалителен процес в простатата (простатит) се облагодетелства и от неизтеклата от пикочния мехур и пикочните пътища остатъчна урина.

2. Доброкачествено нарастване на простатната жлеза
Това е най-разпространеното заболяване при мъжете и се нарича още доброкачествена простатна хиперплазия (ДПХ). Засегнат е почти всеки втори мъж над 50 години. Все още е неизвестно защо това се случва с напредване на възрастта, но се смята, че причината е хормоналния фактор.

3. Рак на простатната жлеза
Среща се много по-рядко от ДПХ. В началните стадии често протича безсимптомно. Ракът на простатата в никой случай не трябва да се свързва с доброкачественото й нарастване. Това са две съвсем различни заболявания с различни методи за лечение.

Имайки горните симптоми, консултирайте се непременно с уролог, за да избегнете възможните усложнения, ако простатата не се лекува адекватно и най-важното навреме! Освен болките при уриниране, повреждате пикочен мехур и след време и бъбрек/ци.

Тъй като разширяването на простатата е ограничено от слоя тъкан около нея – простатната капсула, това води до притискане на уретрата като скоба на градински маркуч. Стената на пикочния мехур се удебелява и започва да се дразни лесно. Пикочния мехур започва да има позиви за уриниране, дори когато той съдържа малки количества урина, причинявайки по-често уриниране. В крайна сметка, мускулатурата на пикочния мехур отслабва и губи способността си да се изпразни, така че понякога остава урина в пикочния мехур – остатъчна урина. Стеснението на уретрата и частичното изпразване на пикочния мехур са причината за много от проблемите, свързани с аденома на простатит.

Когато човек съзрява, простатата минава през два основни периода на растеж. Първият настъпва рано в пубертета, когато простатата удвоява обема си. На около 25-годишна възраст, жлеза започва да расте отново – 15 гр. е примерно. Тази втора фаза на растеж често води, години по-късно, до доброкачествена простатна хиперплазия (ДПХ), Benign Prostatic Hyperplasia – BPH. 60 годишните са с жлеза от 40-60 гр.

Въпреки, че простатата продължава да расте през голяма част от живота на човека, разширяването обикновено не причинява проблеми, до края на живота. ДПХ рядко причинява симптоми преди 40-годишна възраст, но повече от половината от мъжете в техните шейсетте години и около 90% в седемдесетте и осемдесетте години са видими някои от симптомите на ДПХ.

Един час е достатъчен за спокойствието на всеки мъж. Това е времето, необходимо за стандартен профилактичен преглед, включващ:
* комплексен урологичен преглед
* ехографско изследване
* туморен маркер (PSA) - Важно е да отбележим, че PSA не е туморен маркер. Това е молекула, която се синтезира и е специфична само и единствено за простатната тъкан и която при определени състояния (едно, от които е ракът на простатата) навлиза в кръвното русло и повишава стойността си. РSA е простатно специфичен, а не “раково-простататно” специфичен. Това означава, че високи стойности на PSA, не означават задължително карцином на простатата, и обратното – ниските му стойности, не гарантират липса на рак. Но въпреки това, изследването му, е изключителна помощ за уролога, тъй като, най-честата причина за покачване на стойността му в кръвния серум е ракът на простатата.
* ректално туширане (опипване на простатата с пръст през аналния сфинктер), дава представа на лекаря за разположението и твърдостта и.

Всеки с болката си/проблемите си, при мен това е доброкачествена простатна хиперплазия (ДПХ), Benign Prostatic Hyperplasia – BPH и за това ще говоря.
Аденом на простатата

Аденомът на простатната жлеза е сред най-разпространените заболявания при мъжа. При повече от 40% от представителите на силния пол над 50-годишна възраст се откриват симптоми на болестта. Първите сигнали са: често уриниране като с времето струята става по-слаба. В последствие пикочният мехур започва да се пълни с различни количества остатъчна урина като в екстремни случаи може да достигне до 1,5-2 литра, затова се наблюдава и изпускане.

В началния етап на заболяването се провежда медикаментозно лечение. Ако то не доведе до облекчение, се налага хирургична намеса. Но тя е свързана с множество неудобства за пациента - като поставяне на катетър, а също има риск от странични ефекти (импотенция и незадържане на урината).

Доброкачествена простатна хиперплазия: Част от общото стареене на тялото. При възрастните мъже, със стареенето простатата се увеличава. Лекарите наричат това състояние аденом на простатата или доброкачествена простатна хиперплазия (ДПХ), или доброкачествена хипертрофия на простатата, или по-старото – аденом на простатата. Това е едно от най-честите заболявания при мъжете и основна дейност на урологията.

Като човек съзрява, простатата минава през два основни периода на растеж. Първия протича в началото на пубертета, когато простатата се удвоява в размер. На около 25 годишна възраст, жлезата започва да расте отново. Тази втора фаза на растеж често води, години по-късно, до ДПХ.

Въпреки, че простатата продължава да расте по време на голямата част от живота на човека, разширяването обикновено не причинява проблеми до края на живота му. ДПХ рядко причинява симптоми преди 40-годишна възраст, но повече от половината от мъжете над шейсет години и около 90% на седемдесет и осемдесетте години представят някои от симптомите на доброкачествената простатна хиперплазия.

Вие сами можете немалко да сторите, за да поддържате простатата си в добро здраве.

Хранене
Приемайте с храната достатъчно баластни вещества. Към това принадлежат пълно зърнестите брашна, плодовете и зеленчуците и достатъчното количество течности (около 1-2 литра минерална вода дневно). По възможност избягвайте животинските мазнини и прекомерната употреба на алкохол.

Физическа активност
Погрижете се ежедневно да извършвате поне леки физически усилия, например разходки на чист въздух. Избягвайте продължителното заседяване.

Обърнете внимание на ранните сигнали на тялото
Например: трудностите при започване на уриниране или неотложните позиви за уриниране (възпаление) са сигнал за неотложна консултация със специалист.

След 45 годишна възраст веднъж в годината провеждайте профилактичен преглед. Тези изследвания са безболезнени, виж по-горе.

ІІ Операция, видове
Кога оперативната намеса е наложителна?

Оперативното лечение се препоръчва, ако поне два пъти е имало остра задръжка на урината, при кръв в урината, камъни в пикочния мехур, хронична бъбречна недостатъчност.

Показанията за извършване на трансуретралната (през пикочния канал) електрорезекция или отворена операция се определят индивидуално, но ако повече от два месеца си с катетър и всичко без успешно се готви за отворена операция.

Кои са най-честите оперативни методи?

І. Най-честата форма на оперативно лечение е ТУРП - трансуретрална резекция на простатата. Извършва се в условията на локална или венозна анестезия и обикновено отнема не повече от час. Престоят в болница е няколко дни. Възстановяването продължава няколко седмици.
1) Трансуретрална микровълнова процедури.
През 1996 г. FDA одобри устройство, което използва микровълнови вълни за да унищожи чрез изпаряване/изгаряне простатната тъкан. Процедура, наречена трансуретрална микровълнова термотерапия (TUMT), се използва устройството изпращащо компютърно регулирани микровълни чрез катетър за изгаряне на избрани части от простатата на най-малко 111 градуса по Фаренхайт. Охлаждаща система предпазва пикочните пътища по време на процедурата.

Процедурата отнема около 1 час и може да се извършва на амбулаторно основа, без обща анестезия. TUMT не е известно, че да доведе до еректилна дисфункция или инконтиненция.

“Зеленият лазер“ е иновативно решение №1 при увеличена простата. За разлика от класическата операция, тази протича без кървене и без усложнения. А болният пациентът се връща у дома до 24 часа”, те са абсолютно безкръвни и се налага само няколкочасов престо в клиниката. Продължителността на операцията е около 45 минути. Струва 3 000 / 2 000 лв.
2) Стандартното оперативно лечение включва трансуретрална резекция на простатата (ТУРП) или изрязване на увеличената простатна жлеза през пикочния канал под оптичен контрол с високочестотен електрически ток. Поема се от каса.

ІІ. Отворената аденомектомия. Операцията се извършва под обща анестезия и отнема около 1 час. След това е необходим престой в болница. Периодът на възстановяване след оперативната намеса е около 6 седмици. Аз бях подложен на такава операция. Поема се от каса.
При тази операция, след разрез на кожата и подлежащите тъкани в областта под пъпа, се прави малък отвор на пикочния мехур, през който с пръст се изважда (енуклеира) само аденоматозната тъкан, а не цялата простатна жлеза. И тук в края на операцията се фиксира уретрален катетър както и допълнителна тръбичка (цистостома), излизаща от пикочния мехур и корема. Включва се промивна и система с цел по-добро евакуиране на съсиреците. Цистостомата обикновенно се маха на 4-5 следоперативен ден, при избистряне на урината, а уретралния катетър около 10-15 ден.

Преимущества на метода:
С него е възможно отстраняването на големи простати – практически метода няма ораничение от размера на жлезата.
Предпочитан е също и при големи мехурни конкременти и дивертикули, когато освен аденома се налага премахване на допълнителни усложнения.

Недостатъците реално се явяват плюсовете на ТУР-П:
-Разрез на кожата и пикочния мехур
-По-бавно следоперативно възстановяване
-По-дълъг болничен престой
-По-травмиращи

Къде в гр. Варна можеш да направиш операция на ДХП:
1) Многопрофилна Болница за Активно Лечение “Св. Анна - Варна” АД
Урология 6926 / 366
2) Военно морска болница
Петър Жеков Скорчев – Урология, тел. 386 357, мобилен 0885341211
3) УМБАЛ "Света Марина", т. н. Терапията, университетска болница
Адрес: бул.”Христо Смирненски” 1
Телефон: 052/ 30-28-51-централа, 052/ 30-28-73-спешен кабинет

4) Зелен лазер – д-р Панайотов
АМЦСМП Медицински център ВАРНА
ул. "Брегалница" №1 тел.: 052/681330, 681333
http://www.umg.bg/bg/bregalnitsa

ІІІ част, конкретно операцията ми;
Аз си избрах Многопрофилна Болница за Активно Лечение “Св. Анна - Варна” АД

Приемат те ден преди насрочената ти операция. Трябваше да си нося и да направя:
• чаршафи
• термометър
• пелени, чаршафчета
• лейкопласт
• да си подготвя стомаха
• епилация в къщи
• махаме пръстени

27.09.2010 г. – понеделник
9,00 часа
* прием, кардиограма, венозна кръв, пиш
* нося венозна кръв и пиш в лаборатория, кръв от пръст и чакам резултат
* с резултата при общ лекар за заключение
* с него в отделение, стая 1 заедно със 70 г. мъж от Силистра

17,00 часа
* бръснене на тяло
* клизма, край вода и храна

28.09.2010 г. – вторник – операция
08,00 часа
* гол с халат за операция
* абокат, много трудно
* разговор за вида упойка, на мен пълна с тръба в хранопровода
10,00 часа
* събудих се много лесно в леглото си в стаята
* катетър, друг вид (по голям) и раздут в мястото на простата
* вливане на физиологичен разтвор през абоката [по правилата трябва да се държи най-дълго 72 часа (три дена), max по 5 дни]
* дренаж от мястото на операцията
* вливане на специален разтвор през отвор на пикочния мехур чрез допълнителна тръбичка (цистостома), излизаща от пикочния мехур и корема. Включва се промивна система с цел по-добро евакуиране на съсиреците. Цистостомата обикновенно се маха на 4-5 следоперативен ден, при избистряне на урината, а уретралния катетър около 10-15 ден.

* не се пие и яде до другия ден след като пръднеш
* три пъти дневно венозно антибиотик
* мерят температура

29.09.2010 г. – сряда / ден 1
* след газове, пръц може вода
12,00 часа
* спряха физиологичен разтвор през абокат и го запушиха
* аз имах много проблеми с газове и от горе и от долу защото не се изчистих добре стомаха предварително, внимавайте!
* трудно, но станах до тоалета, първо 15 минути се стои в леглото с поглед напред
* вода, сокове, аз от ягоди

30.09.2010 г. – четвъртък / ден 2
8,00 часа
* избръснах се
10,00 часа
* нова превръзка
* спряха вливането през цистостома сложиха и там торбичка, вече мой пиш
за промивка
13,00 часа
* обяд, супа риба и грозде
* ягодите от компота

01.10.2010 г. – петък / ден 3
6,00 часа
* запуши се абокат и го махнаха, антибиотик орално
8,30 часа
* главна визитация
* намалиха обема на мехура на катетъра поставен в простата
* промивка през цистотомата и изваждането и.
* нова превръзка
13,00 часа
* обяд с две супи риба

02.10.2010 г. – събота / ден 4
1,00 часа
* аках миризливо, но капе покрай катетъра
6,00 часа
* бръснене и измиване на глава, тяло
10,45 часа
* извадиха дренажа и останах само с катетър
13,00 часа
* облякох се и се разходих из двора на болницата
14,00 часа
* обяд, супа риба, грозде и сок ябълки
Не е добре айран, сок с власинки. Това което пиеш да е бистро!
18,00 часа
* пиша вече е бистър ако си спокоен в леглото!!!

03.10.2010 г. – неделя / ден 5
2,00 часа
* спах добре до дотогава
6,00 часа
* тоалет, закуска – грозде
11,00 часа
* облякох пижама и при сестри приказка
13,00 часа
* облякох се и на църква, свещ и обяд с Ели (супа, салата, основно, всичко
постно)
15,00 часа
* аках леко и нормално

04.10.2010 г. – понеделник – изписване / ден 6 (7 нощувки в болница)
6,00 часа
* тоалет, бръснене, аках нормално обяда от неделя
9,00 часа
* дойде Ели – жена ми, документи, плащане 4,80 лв. на ден
* последна превръзка
11,30 часа
* в къщи

05.10.2010 г. – вторник / ден 7
10,30 часа
* станал на компютър

06.09.2010 г. – сряда / ден 8
8.00 часа
* смяна превръзка, изкъпан

07.09.2010 г. – четвъртък / ден 9
7,00 часа
* облечен, но още капе при спазъм
17,00 часа
* облечен, но капе много като аках и то нормално без болка

08.10.2010 г. – петък / ден 10
10,30 часа – в болница
* махане конци, катетър, като сестрата каза: честито и заобикаляй болницата!!!
* пиш в къщи – трудно, кръв и парченца съсиреци
12,30 часа
* пиш къщи и вече на всеки 1 ½ час пиш
* обяд с около 1 л. бира, вечеря

09.10.2010 г. – събота / ден 11
* на всеки 1 ½ час пиш, малко ~ 100 мл.

10.10.2010 г. – събота / ден 12
* махнах превръзка, изкъпване
* разходка, около 3 км.

Не мога да не благодаря на преките извършители на операцията ми. Доц. Петкова, д-р Тасков и д-р Савченко. Какво е трудът на тези висококвалифицирани специалисти ако не е ежечасният труд на дежурните лекари, сестри, санитарки в тези 7 дни в болницата. Всички приемете моето БЛАГОДАРЯ!

ІV ЧАСТ след болничен период

Какво трябва
По-спокойно през първите няколко седмици след като се приберете вкъщи. Не може да няма болка, все още има разрез, че е по-лека, дори с трансуретрална хирургия, където е мястото на разреза не може да се види. Тъй като много хора се опитват да направят твърде много в началото по време на този първоначален период на възстановяване у дома, всяко напрежение или резки движения, които могат да отворят мястото на разреза. Ето няколко насоки:
Продължаване на пиене на много вода за промиване на пикочния мехур.
Избягвайте напрежение, когато с движение на червата.
Яжте балансирана диета за предотвратяване на запек. Ако запек се случи, обърнете се към Вашия лекар, можете да вземете слабително.
Не вдигайте тежки предмети.
Не шофирайте и не работете с машини.

Връщайки се към Нормално след операцията
Въпреки че трябва да се чувстват много по-добре от времето, когато напусна болницата, тя вероятно ще отнеме няколко месеца, за да излекува напълно. По време на възстановителния период, по-долу са някои общи проблеми, които може да се случи.

1. Проблеми уриниране
Може да забележите, че урината поток е по-силна веднага след операцията, но може да отнеме известно време преди да можете да уринира съвсем нормално отново. След като на катетъра се изважда, урината ще премине през оперативната рана на простатата, и може да първоначално имат някакъв дискомфорт или изпитват чувство за спешност при уриниране. Този проблем постепенно ще намалява и след няколко месеца трябва да бъде в състояние да уринират по-рядко и по-лесно.

2. Инконтиненция
Тъй като мехур се връща към нормалното, може да се наложи някои временни проблеми с контролиране уриниране, но в дългосрочен план инконтиненция рядко се наблюдава. Лекари откриете, че вече не съществуват проблеми преди операцията, толкова по-дълго необходимо на пикочния мехур да се възстанови пълния си функция след операцията.

3. Кървене
През първите няколко седмици след трансуретрална хирургия, раната вътре в пикочния мехур може да се разхлаби, и кръв може изведнъж да се появяват в урината. Макар и това да е тревожно, кървенето обикновено спира с кратък период на почивка в леглото и пиене на течности. Въпреки това, ако урината е толкова червена, че е трудно да се види през или ако съдържа съсиреци или ако чувствате дискомфорт, не забравяйте да се свържете с вашия лекар.

4 .Сексуалната функция след операцията
Много мъже се притесняват дали операция за BPH ще се отрази на способността им да се наслаждават на секса. Някои източници посочват, че сексуалната функция рязко ще се засили, докато други твърдят, че тя може да доведе до проблеми при до 30% от случаите. Въпреки това, повечето лекари казват, че въпреки че отнема известно време с цел сексуална функция, за да върне напълно, с течение на времето, повечето мъже могат да се наслаждават на секса отново.

Пълно възстановяване на сексуалната функция може да отнеме до една година, изостава общо възстановяване на човека. Конкретният срок от време, зависи от това колко време след като симптомите се, че ДПХ операция беше направено и от вида на операцията. Следва обобщение на това как операцията може да засегне следните аспекти на сексуалната функция.

5. Ерекция
Повечето лекари са съгласни, че ако сте били в състояние да поддържа ерекцията скоро преди операцията, най-вероятно ще бъде в състояние да имат ерекция след това. Хирургия рядко води до загуба на еректилна функция. Въпреки това, хирургия обикновено не може да възстанови функция, която е изгубена преди операцията.

6. Еякулацията
Въпреки че повечето хора са в състояние да продължи като ерекция след операцията, на простатата процедура често ги прави стерилни чрез предизвикване на състояние, наречено ретроградна еякулация или сух оргазъм.

По време на сексуалната активност, сперматозоиди от тестисите влиза в пикочния канал близо до откриването на пикочния мехур. Обикновено мускулно блокове край входа на пикочния мехур, както и спермата е експулсиран през пениса. След операцията, спермата е на пътя на най-малкото съпротивление и влиза по-широкото отваряне на пикочния мехур, а не чрез пениса. По-късно е безопасно продухана с урината. В някои случаи това състояние може да се лекува с лекарство, наречено псевдоефедрин, се намира в много студена лекарства или имипрамин. Тези лекарства подобряват мускулния тонус на шийката на пикочния мехур и да спермата от навлизане на пикочния мехур.

7. Оргазъм
Повечето мъже намират малко или никаква разлика в усещането за оргазъм, или сексуална връхната си точка, преди и след операцията. Въпреки че може да отнеме известно време да свикне с ретроградна еякулация, трябва в крайна сметка намери секс толкова приятно, след операцията, както преди.

Много хора са открили, че се отнася за сексуалната функция може да се намесва със секс, колкото и за самата операция. Разбирането на хирургическа интервенция, говорейки, с всякакви притеснения с лекаря преди операцията често помогнат на мъжете си възвърне сексуалната функция по-рано. Много мъже също да е полезно да се говори с един съветник по време на преходния период след операцията.

По-нататъшното лечение е необходимо?

В годините след операцията, че е важно да се продължи с ректален преглед веднъж годишно и да има някакви симптоми, контролирани от Вашия лекар.

След операция на ДПХ оставят след себе си голяма част от жлеза, все още е възможно проблеми с простатата, включително BPH, за нарастване отново. Въпреки това, хирургия обикновено предлага освобождаване от ДПХ в продължение на 15 години. Само 10 на сто от мъжете, които правят операция за ДПХ им се налага втора операция при уголемяване. Обикновено това са мъже, които са имали първата операция в ранна възраст.


Препоръчва се след операцията (най-често ТУР) пациентите да се подлагат веднъж годишно на контролен преглед, включващ ректално туширане и да се обръщат веднага към лекар, ако изпитват някакви оплаквания свързани с уринирането (най-често изброените по-горе симптоми на простатната хиперплазия).

Благодаря Ви за търпението и дано съм полезен!

Няма коментари: